Oszczędności w budżecie domowym - rozpisanie planu

Kilka sposobów na domowe oszczędzanie – jak naprawić budżet?

Sytuację gdy potrzeby przewyższają dochody zna chyba każdy. Dużo czasu poświęcamy na pracę, staramy się, walczymy ze stresem i gdy wreszcie chcemy korzystać z owoców swojej pracy okazuje się, że zarobki znowu nie wystarczają na wszystko co chcielibyśmy nabyć. Jeśli aktualnie nie mamy możliwości zmiany pracy i brakuje czasu na dorabianie to znak, że powinniśmy zacząć ciąć koszty. Jak więc znaleźć obszary, w których można oszczędzać?

Prowadzenie budżetu domowego

Oszczędności w budżecie domowym - rozpisanie planu
Zdjęcie mohamed_hassan on Pixabay

Budżet domowy to podstawa dla wszystkich osób, które pragną wdrożyć domowe oszczędzanie. Prowadzenie budżetu polega na spisywaniu dochodów i wydatków. Następnie zestawiamy je ze sobą i wyciągamy wnioski. Wydatki powinny być podzielone na węższe kategorie takie jak:

  • rachunki za mieszkanie,
  • utrzymanie samochodu,
  • żywność,
  • kosmetyki,
  • ubrania,
  • opieka medyczna,
  • rozrywki,
  • wyjazdy.

 

Wystarczy spisywać wydatki przez kilka tygodni by szybko dostrzec gdzie niepotrzebnie wyciekają nam pieniądze. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak dużo wydaje na jedzenie na mieście czy niepotrzebne niezdrowe produkty takie jak napoje gazowane czy chipsy.

Bywa i tak, że po takiej analizie ktoś dojdzie do wniosku, że w jego wypadku nie opłaca się mieć samochodu, bo taniej będzie skorzystać z taksówki czy opcji carsharing. Analiza budżetu to także dobra okazji do refleksji nad tym czy nie zmienić dostawcy Internetu może zrezygnować z pakietu telewizyjnego, a może odpuścić na razie klub fitness, bo karnet jest wykupiony, a jednocześnie brakuje czasu i chęci żeby z niego korzystać.

Zapoznaj się z: Jak załatwić pożyczkę online? Proces składania wniosku

Oszczędzanie na rachunkach domowych

W każdym domu należy przyjrzeć się przede wszystkim rachunkom za prąd i wodę. Za wysokim zużyciem zwykle stoją złe nawyki. Pamiętajmy, by więc nie pozostawiać urządzeń w stanie czuwania, zmienić żarówki na LED i nie zostawiać włączonego godzinami telewizora czy komputera.

Podobnie jest z wodą. Szybki prysznic jest tańszy od kąpieli w wannie, warto zainstalować w kranach perlatory i wyrobić sobie nawyk zakręcania wody, gdy nie jest absolutnie potrzebna. Spore rachunki generuje także ogrzewanie. Jeśli ktoś zamieszkuje dom jednorodzinny powinien rozejrzeć się z programami samorządowymi, które dotują:

  • fotowoltaikę,
  • pompy ciepła i tym podobne rozwiązania.

Oszczędzanie na zakupach

Wiele środków pochłaniają zakupy żywności. Na takie zakupy chodzimy więc z listą, a przy jej tworzeniu sprawdzamy co już mamy i tak obmyślamy jadłospis, by szybko wykorzystać posiadaną żywność. Będąc w dużych marketach spożywczych uważamy na promocje i kupujemy tylko to, co faktycznie jest nam potrzebne.

Jeśli chodzi o zakupy ubrań, to możemy korzystać z sezonowych wyprzedaży, odwiedzać sklepy typu outlet oraz wykorzystywać karty lojalnościowe w galeriach handlowych.

Co możemy mieć za darmo?

Wbrew pozorom jest całkiem dużo rzeczy, za które nie musimy płacić. Jeśli chodzi o rozrywki to możemy pójść do muzeum w bezpłatny dzień. W ciepłych miesiącach można udać się do kina pod chmurką albo na festyn.

Bezpłatne zajęcia artystyczne oraz różne warsztaty odbywają się w ośrodkach kultury. Korzystając z dotacji można niekiedy wziąć udział w bezpłatnym kursie zawodowym czy językowym.

Coraz lepiej wygląda także lokalna baza turystyczna. Są już w Polsce miejsca nad lokalnymi zalewami i jeziorami, gdzie większość rzeczy jest bezpłatna czyli wstęp, parking, camping, toalety. Pamiętać należy też, że sporą część usług medycznych możemy uzyskać bez dodatkowych opłat, trzeba się jedynie odpowiednio wcześnie zapisać.

Więcej ciekawych pomysłów na zaoszczędzenie dodatkowych groszy w domowym budżecie znajdziecie tutaj: https://www.twojapierwszapozyczka.pl/porady/jak-oszczedzac-na-transporcie-rozrywkach-i-zakupach-spozywczych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *